Lienka POMOCI
Lienka POMOCI
Leták DESATORO PRE VÝBER ZARIADENIE PRE SENIOROV sme prevzali z Českej republiky od organizácie Život 90 Pro seniory a jejich blízké (www.zivot90.cz). Informácie sme zaktualizovali podľa slovenského prostredia a doplnili o pár ďalších bodov, ktoré Vám pomôžu informovať sa na dôležité veci. Veríme, že Vám pomôžu urobiť dobré rozhodnutie, ktoré zariadenie je pre Vašich blízkych to najlepšie. Leták si môžete stiahnuť a vytlačiť tu
Nadácia SOCIA vydáva aktualizované vydanie brožúry POTREBUJEM POMOC, ČO MÁM ROBIŤ?, ktorá zrozumiteľne sumarizuje dobré rady pre seniorov a osoby so zdravotným postihnutím v súlade s aktuálnou legislatívou. Veríme, že Vám pomôže zorientovať sa a správne sa rozhodnúť. Brožúru si môžete zadarmo stiahnuť a vytlačiť tu. V prípade ďalších otázok a pripomienok nás kontaktujte na adrese: socia@socia.sk.
V súčasnej spoločnosti by sme ťažko hľadali človeka, ktorý nie je vlastníkom mobilného telefónu. Vďaka pretrvávajúcemu technologickému napredovaniu ich meníme častejšie, než kedykoľvek predtým. Zbaviť sa starého zariadenia však mnohí nepovažujú za také jednoduché, ako zakúpiť si nový telefón. Telefóny sa tak hromadia v domácnostiach a v tom najhoršom prípade končia v odpadkovom koši. Už 16. kampaň Orangeu upriamuje pozornosť na vrátenie nepotrebných mobilov a ich následnú šetrnú likvidáciu. 
 Staré a nepoužívané mobilné zariadenia nosili zákazníci do predajní Orangeu už 15. zberných sezón. Do programu „Staré mobily sa vracajú” sa počas ostatných štyroch mesiacov zapojilo 4 684 zákazníkov z celého Slovenska. Dokopy priniesli 15 335 nepotrebných zariadení vhodných na ekologickú likvidáciu, ďalších 1 934 kusov vyzbierali zamestnanci Orangeu v rámci decembrovej zbierky. Celkový objem odovzdaných telefónov od vzniku tejto iniciatívy sa tak vyšplhal na 267 774 kusov. Odovzdaním nepotrebného mobilu sa však už tradične pomáhalo hneď dvakrát. Okrem ekologického zlikvidovania zariadení venuje Orange 50 centov z každého odovzdaného kusu konkrétnej a vopred známej neziskovej organizácii. Finančný výťažok vo výške 8 634 eur a 50 centov bude vďaka ostatnej kampani určený na ovplyvňovanie zmeny sociálneho systému v prospech ohrozených sociálnych skupín obyvateľstva, ktorému sa venuje verejná zbierka Lienka pomoci pod  hlavičkou nadácie Socia.
Slogan 8. ročníka kampane To, čo pre nás urobili, nezostarne zdôrazňoval, že každý starý človek má za sebou nejakú históriu, odborné či životné skúsenosti. Bol, alebo je v niečom naozaj dobrý, výnimočný, niečo dôležité nám v živote dal a niečo podstatné nás naučil. Seniori sa do našich životov vpísali tým, čo pre nás urobili. A to nikdy nezostarne.

Kampaň vyzývala ľudí, aby tiež poďakovali inšpiratívnym starým ľuďom, ktorí v ich živote zohrávajú, alebo zohrali významnú úlohu. Prostredníctvom stránky www.lienkapomoci.sk mal každý možnosť napísať osobný list s poďakovaním, ktorý bol vďaka spolupráci s www.penfriends.sk reálne vytlačený a doručený.
Spolupracovali sme s Momou Horňákovou, populárnou youtuberkou a influencerkou. Kampaň podporil aj prezident SR Andrej Kiska.


Táňa Pauhofová poďakovala svojej starej mame
 

 
Stará maminka,
 
Chcem Ti vyjadriť obdiv a poslať Ti takto veľa lásky a vďaky za všetky okamihy, keď som pri Tebe rástla, vyvíjala sa, pozorovala, skúmala alebo sa hrala. Spolu so starým ockom ste mi ukázali harmóniu tak vzácnu
Dali ste mi lásku, pozornosť aj mantinely, ktoré som potrebovala preskúmať.
 
Napriek môjmu vtedajšiemu nepochopeniu si mi ukázala, čo to znamená byť dámou a ja to po rokoch cítim, zažívam. Ukázala si mi, čo všetko žena zvládne, že dokáže byť milujúcou, silnou, schopnou aj nekompromisnou v tom, čo pokladá za dôležité. A dala si mi môjho najväčšieho učiteľa moju mamu.
 
Ďakujem Ti. Je mi cťou byť Tvojou vnučkou. Ľúbim Ťa.
To, čo si pre mňa urobila, nezostarne.
 
 
Tvoja Táninka
 
Organizátor zbierky: